Dieta a płodność: Witamina E – nie może zabraknąć jej w menu starających się o dziecko

Jakie witaminy i minerały mają wpływ na płodność kobiety i mężczyzny? Jeśli staracie się o dziecko, to koniecznie należy zwrócić uwagę na produkty zawierajace witaminę E, która jest kluczowa dla płodności. Zobacz, co należy jeść na co dzień, aby jej stężenie było na odpowiednim poziomie.

Dieta a płodność: Witamina E – czemu wzmacnia płodność?

Witamina E, czyli tokoferol, jest bardzo ważna dla zachowania płodności. Dlatego też jej prawidłowe stężenie w organizmie powinno być szczególnie ważne dla kobiet starających się o dziecko. Tokoferol pełni bardzo ważną rolę w procesach rozrodczych, gdyż to on wpływa na właściwe funkcjonowanie jajników, a także prawidłową owulację u kobiet.

Witamina E odpowiada także za prawidłową budowę endometrium. W badaniach naukowych udowodniono, że stosowanie 600 mg witaminy E dziennie wystarczyło, aby poprawić cienkie endometrium u 52% pacjentów.

Ponadto, odpowiednie stężenie witaminy E znacząco opóźnia proces starzenia się komórek jajowych, a także pomaga uniknąć poronień.

Zapotrzebowanie na witaminę E u kobiet w wieku 18-50 lat wynosi 15 mg na dobę.

Staracie się o dziecko? Oto produkty, w których znajdziesz witaminę E

Jeśli chcesz zajść w ciąże, warto wzbogacić codzienny jadłospis w produkty, które zawierają witaminę E. Bogatym źródłem są przede wszystkim produkty roślinne m.in. awokado, oleje, orzechy, oliwa, oliwki, kiełki zbóż, nasiona, kiełki zbóż i migdały.

Wskazówka propłodnościowa: Łącz produkty bogate w witaminę E z zielonymi czerwonymi warzywami i owocami (bogatymi w witaminę C). Witamina E w połączeniu z witaminą C zapobiega zaburzeniom owulacji.

Najwięcej witaminy E w przeliczeniu na 100g produktu zawierają:

 • olej słonecznikowy – 47 mg
 • orzechy laskowe – 39 mg
 • olej rzepakowy – 27 mg
 • migdały – 24 mg
 • olej sojowy – 13 mg
 • masło roślinne i margaryny – ok. 12 mg
 • olej arachidowy – 10 mg
 • żółtka jaj – 2,15 mg
 • kapusta biała – 2 mg
 • szpinak – 1,9 mg
 • szparagi – 1,8 mg

Dieta a płodność: Witamina E a plemniki

Tokoferol to silny przeciwutleniacz, który skutecznie chroni plemniki np. przed szkodliwym działaniem stresu antyoksydacyjnego. Plemniki to wrażliwe komórki, które zbudowane z białka, kwasów nukleinowych, nienasyconych kwasów tłuszczowych są łatwym celem dla wolnych rodników.

Stres antyoksydacyjny wykrywany jest aż u 25% mężczyzn borykających się z niepłodnością.

Dlatego też odpowiednie stężenie witaminy E pozytywnie wpływa na jakość nasienia, a co za tym idzie również szybkość zajścia w ciążę.

Witamina E nie zawsze dobra dla płodności. Nadmiar szkodzi

Warto jednak pamiętać, że nadmiar witaminy E w organizmie jest szkodliwy. Może mieć m.in. negatywny wpływ na rozwój płodu, a także działać pronowotworowo. Dlatego przed suplementacją witaminy E, należy sprawdzić jej stężenie we krwi, a także skonsultować się ze specjalistą, który podejmie decyzję w sprawie ew. uzupełnienia niedoborów.

 

Uwaga: porada nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z dietetykiem, jeśli potrzebujesz wsparcia zgłoś się na indywidualną konsultację dietetyczną.

No Comments Yet

Leave a Reply