Co jeść przy endometriozie? Pobierz bezpłatny e-book

Endometrioza to choroba, która dotyka nawet 10-20% kobiet na całym świecie. Jest przyczyną nie tylko ogromnego bólu, ale też utrudnia, a czasem uniemożliwia zupełnie zajście w ciążę. Stanowi również zagrożenie dla narządów wewnętrznych. W leczeniu endometriozy dieta to jeden z ważniejszych aspektów w walce o zmniejszenie dolegliwości.

Endometrioza a dieta

Wiele kobiet zastanawia się, co jeść chorując na endometriozę. Czy ma być tylko zdrowo, czy endo-diecie przyświecają jakieś sprecyzowane wymagania? Z pewnością, jak każda dieta, powinna być racjonalna i urozmaicona, a także dostosowana do zapotrzebowania energetycznego danej kobiety. Dieta przy endometriozie powinna obfitować w produkty o niskim indeksie glikemicznym, czyli takie, które gwałtowanie nie podwyższają poziomu cukru we krwi. Ważne, aby działała przeciwzapalnie na organizm, a także wspierała funkcjonowanie układu odpornościowego.

Zmiana nawyków żywieniowych u kobiet chorych na endometriozę znacząco wpływa na poprawę jakości życia. To też najprostszy sposób, w jaki kobieta może pomóc sama sobie.

>> Więcej na temat endometriozy przeczytasz tutaj: https://plodnosc.pl/endometrioza-wszystko-co-powinnas-wiedziec/ <<

Co jeść przy endometriozie?

Adrianna Barczyńska, dietetyk pracująca w InviMed Katowice, opracowała kompleksowy poradnik dotyczący diety przy endometriozie. Dowiedzieć się można z niego, jakie 6 zasad powinno się wprowadzić do diety chorując na endometriozę, jak endometrioza wpływa na płodność, przykładowe jadłospisy oraz spis ziół pomocnych w leczeniu choroby.

POBIERZ E-BOOK


Więcej o ebooku można przeczytać tutaj: https://plodnosc.pl/dieta-ukojenie-w-endometriozie-pobierz-bezplatny-e-book/ W materiale znajduje się także link do pobrania e-booka.


Najważniejsze zasady dietetyczne, które powinny wprowadzić kobiety chorujące na endometriozę, to:

  • Rezygnacja z żywności wysokoprzetworzonej
  • Spożywanie białego mięsa, a ograniczenie czerwonego,
  • Ograniczenie spożycia cukru,
  • Zwiększone spożycie warzyw i owoców,
  • Wprowadzenie do diety produktów bogatych w kwas omega-3 oraz w antyoksydanty
  • Wprowadzenie do diety produktów o niskim indeksie glikemicznym, a ograniczenie tych, o wysokim IG

Ważne – skonsultuj się z dietetykiem

Wprowadzając dietę przy endometriozie, warto korzystać z ogólnych zaleceń i wskazówek czy jadłospisów zawartych w e-booku, jednak dobrze, aby każdy przypadek był indywidualnie skonsultowany z dietetykiem. Każdy organizm jest inny, ma inne potrzeby i ewentualne inne schorzenia towarzyszące (jak choćby nietolerancje pokarmowe czy alergie). Dlatego wizyta u dietetyka i skonsultowanie swojego przypadku chorobowego to zawsze wskazane działanie.

POLECAMY TAKŻE:

Jedna zupa, a tyle korzyści. Poznaj zupę mocy!

 

No Comments Yet

Leave a Reply