Czytaj etykiety i patrz, co kupujesz – oni ci w tym pomogą

Świadome robienie zakupów w dzisiejszym świecie nie jest łatwe. Producenci prześcigają się we wprowadzeniu klientów w błąd: zabawy językowe, mały druk, niejasny opis, podobieństwo czcionek, używanie synonimów – wachlarz zabiegów mających na celu zdezorientowanie kupujących jest duży.

Jak robić zakupy mądrze, świadomie i z głową, a  jednocześnie nie spędzać w  sklepie długich godzin? Z pomocą przychodzi wiele wartościowych twórców, którzy częściowo wyręczają konsumentów w poszukiwaniu najbardziej wartościowych produktów.

Płodna dieta to zdrowa dieta. Nie ma w niej miejsca na produkty przetworzone, wątpliwej jakości półprodukty czy pożywienie ze szkodliwymi dla zdrowia substancjami. W zdrowej diecie dla płodności pomogą internetowi twórcy, którzy dzielą się z czytelnikami wiedzą o jakości i składzie produktów w sklepach.

Doktor Ania

Krótko, konkretnie i w dosadnych słowach –  tak Doktor Ania, blogująca doktor nauk farmaceutycznych, pisze o produktach dostępnych na polskich półkach. Demaskuje oszustwa producentów, ale też wchodzi z nimi dialog, zachęcając i nawołując do ulepszania składu.

Doktor Ania edukuje czytelników, na co zwracać uwagę czytając etykiety produktów, a szczególnie jakie składniki dyskwalifikują pożywienie jako wartościowy pokarm. Jej przekaz trafia do milionów odbiorców, bo brak u niej ciężkiego dyskursu charakterystycznego dla opracować naukowych, jest za to dużo sarkazmu, ironii, bezpośredniości i konkretów.

Doktor Ania, czyli Anna Makowska, organizuje kursy on-line o tematyce zdrowego odżywiania się. Jest także autorką książki „Smart shopping, czyli jak kupować świadomie jedzenie”

Doktor Anię znaleźć można tutaj: https://doktorania.pl/

Więcej na temat Doktor Ani można przeczytać tutaj: https://plodnosc.pl/doktor-ania-czyli-najlepsze-oczy-polskiej-blogosfery-o-diecie-na-plodnosc/

Czytaj skład

Na stronie czytaj skład znaleźć można ogrom wiedzy dotyczącej zdrowych produktów. To, co najbardziej cieszy czytelników, to porównania produktów. Twórcy projektu nie tylko zestawiają ze sobą kilkanaście tych samych produktów różnych producentów np. frytek, ale też wypisują skład i jasno przyznają oznaczenia, czy produkt jest ok, fatalny, czy może być. Dodatkowo polecają produkty z dobrym składem z danego sklepu, np. top 10 produktów z Lidla. Znaczenie ułatwia to zakupy tym wszystkim, którzy kupują w popularnych dyskontach.

Takie przejrzyste podejście do ocenienia produktów jest wielką pomocą dla konsumentów, którzy mają przygotowaną gotową selekcję produktów.

Czytaj skład zajmuje się także analizą składów kosmetyków.

Czytaj skład znaleźć można tutaj: https://czytajsklad.com/

Fakty o żywności

Autorka strony Fakty o żywności jest absolwentką kierunku Technologii Żywności i kolejną osobą w internecie, którą warto śledzić, aby żyć zdrowo i wybierać właściwe produkty spożywcze. Na stronie znajdują się nie tylko lubiane porównania produktów, np. 10 czekolad gorzkich – skład, rekomendacja, czego unikać, ale też ciekawe, merytoryczne artykuły (Jak robi się kawę rozpuszczalną? Rodzaje cukrów itp.) Autorka dzieli się przepisami na zdrowe dania i oferuje czytelnikom kurs o czytaniu etykiet.

Fakty o żywności znaleźć można tutaj: http://faktyozywnosci.pl/

 

Wiem, co jem

Program prowadzony przez Katarzynę Bosacką większość osób zapewne zna, ale nie można nie wspomnieć o tej prekursorce nauczania o zdrowym odżywianiu i produktach o dobrym składzie. Program emitowany jest na TVN Style już od 9 lat i nadal cieszy się ogromną popularnością.

Autorka w przystępny sposób tłumaczy, jak producenci sprytnie wprowadzają nas w błąd, na co zwracać uwagę podczas zakupów oraz jakich produktów spożywczych unikać.

Program „Wiem, co jem” można obejrzeć tutaj: https://player.pl/programy-online/wiem-co-jem-odcinki,122

Przeczytaj także: Jak ogarnąć życiowy chaos – 7 kroków do lepszego samopoczucia https://plodnosc.pl/jak-ogarnac-zyciowy-chaos-7-krokow-do-lepszego-samopoczucia/

 

No Comments Yet

Leave a Reply