Dieta dr Dąbrowskiej w trakcie starań o ciążę – czy warto ją stosować?

O diecie odchudzającej dr Dąbrowskiej, a w zasadzie o poście dr Dąbrowskiej, krążą niemal legendy. Mówi się o tym, że w spektakularny sposób poprawia samopoczucie, odmładza organizm, dodaje nowej energii, siły, poprawia kondycję organizmu, pozwala zrzucić kilogramy i leczy wiele chorób. Jednocześnie jest to dieta, która wyklucza wiele grup żywności i ma bardzo niską kaloryczność – ok. 800 kcal. Czy to może być zdrowe i pozytywnie wpływać na organizm?

Dieta dr Dąbrowskiej a zrzucanie kilogramów

Dieta dr Dąbrowskiej polega na spożywaniu dużej ilości warzyw i owoców o niskiej zawartości cukru, odstawieniu mięsa, ziaren, oleju oraz warzyw i owoców bogatych w błonnik. Kaloryczność diety wynosi około 800 kcal/dzień. Należy jednak pamiętać, że racjonalna dieta powinna dostarczać praktycznie jeszcze raz tyle kalorii – ok. 1600-1800 kcal/dzień.

Dodatkowo niezwykle istotna jest podaż białka, tłuszczów i węglowodanów – w diecie dr Dąbrowskiej jest ona kilkukrotnie niższa niż zalecana. Autorka diety pisze o niesamowitych ozdrowieniach, przypadkach chorych, którym medycyna nie potrafiła pomóc, kobietach, którym udało się zajść w ciąże po bardzo długich okresach starań.

Niestety, szukając rzetelnych publikacji, które potwierdziłyby skuteczność tej diety nie znalazłam ani jednej.

Nie ma żadnych potwierdzeń naukowych, które popierają dietę dr Dąbrowskiej.

Sprawdź: Jesienna kuchnia sprzyja niepłodnym. Czas na dynię, buraki, i jabłka (+przepisy)

Czy dieta dr Dąbrowskiej powinna być stosowana w trakcie starań o ciążę?

Oczywiście, stosując dietę dr Dąbrowskiej, uzyskamy szybki efekt odchudzający, lecz podczas jej stosowania będziemy odczuwać senność, rozdrażnienie, zmęczenie, niepokój, zawroty głowy, kołatanie serca, ciągłe uczucie głodu i problemy ze skórą. Dodatkowo, po diecie, a właściwie poście dr Dąbrowskiej, może powstać efekt jo-jo. O efekcie jo-jo mówi się wówczas, gdy wahania masy ciała po 5 miesiącach są większe niż 10 proc. od masy ciała, którą się osiągnęło. Należy pamiętać, że efekt jo-jo jest skutkiem nieprawidłowo zbilansowanej diety.

Diety niedoborowe, takie jak dieta dr Dąbrowskiej, jeśli są stosowane przez długi czas, mogą prowadzić do braku odpowiedniej ilości witamin oraz składników mineralnych w organizmie. Tym samym zajście w ciążę u osób, które starają się o nią od dłuższego czasu jeszcze wydłuży ten okres.  

Po zakończeniu diety dr Dąbrowskiej wraca się do spożywania „normalnych” potraw, czyli na nowo w jadłospisie pojawia się mięso, chleb czy makarony. Powrót do wcześniejszych nawyków żywieniowych spowoduje, że spożyte produkty zamiast trawione, będą zamieniane przez organizm w tkankę tłuszczową. Będzie się tak działo za sprawą obniżenia przemiany materii przez dietę niskokaloryczną.

Jak powinna wyglądać dieta na płodność? Uniwersalne wskazówki dla każdego.

Kiedy dieta pomaga na płodność? Rady dietetyk Sylwii Leszczyńskiej

Zdrowa dieta i racjonalne jedzenie to przepis na szybkie zajście w ciążę, a także piękną sylwetkę i dobre samopoczucie. O tym, jak zmieniać nawyki żywieniowe pisałam już we wcześniejszym artykule.

<<< Przeczytaj cały artykuł!

Chcesz zdrowo się odżywiać? Przestrzegaj tych zasad:

1. Regularnie. Spożywaj 5 posiłków dziennie, co 3 godziny.
2. PosiłkiStaraj się jeść śniadanie do godziny od wstania, a kolację najpóźniej 2-3 godziny przed pójściem spać.
3. Woda. Pij dużo wody – około 2 litrów dziennie​.
4. Różnorodność. Dbaj, by dieta była urozmaicona – bogata w owoce, warzywa, pieczywo, mięso, nabiał oraz tłuszcze.
5. Bez chemii. Wybieraj nieprzetworzone produkty, nie kupuj: mrożonej pizzy, zapiekanek, zupek
chińskich, słodyczy, ciast, drożdżówek.
6. To jest dobre. Staraj się wybierać chude mięsa, jogurty jedynie naturalne, a chleb wieloziarnisty.
7. Przygotowanie. Jak najmniej smaż, wskazane jest za to pieczenie w piekarniku, duszenie, gotowanie na parze.
8. Sport. Wprowadź aktywność fizyczną minimum 3 razy w tygodniu – rower, spacer, biegi, aerobik, basen – ok. 30-40 minut.

Stosując się do powyższych zasad zdrowego żywienia efekty osiągnie się na stałe. Oczywiście proces utraty zbędnych kilogramów i przywrócenia równowagi w organizmie nie będzie trwał dwa tygodnie, a wydłuży się do kilku miesięcy. Jednak dzięki temu można mieć pewność, że dba się o swoje zdrowie, a nie mu szkodzi.

Zdrowe odchudzanie to gubienie około 1 kg na tydzień. Dlatego też w miesiąc, po wprowadzeniu zdrowych nawyków żywieniowych można pozbyć się ok. 4 kg.

Aby bardziej zmotywować cię do zdrowego odżywiania przygotowałam przykładowy jadłospis na 1800 kcal. Do dzieła! >>>

No Comments Yet

Leave a Reply