O diecie odchudzającej dr Dąbrowskiej, a w zasadzie o poście dr Dąbrowskiej, krążą niemal legendy. Mówi się o tym, że w spektakularny sposób poprawia samopoczucie, odmładza organizm, dodaje nowej energii, siły, poprawia kondycję organizmu, pozwala zrzucić kilogramy i leczy wiele chorób. Jednocześnie jest to dieta, która wyklucza wiele grup żywności i ma bardzo niską kaloryczność – ok. 800 kcal. Czy to może być zdrowe i pozytywnie wpływać na organizm?
Dieta dr Dąbrowskiej a zrzucanie kilogramów
Dieta dr Dąbrowskiej polega na spożywaniu dużej ilości warzyw i owoców o niskiej zawartości cukru, odstawieniu mięsa, ziaren, oleju oraz warzyw i owoców bogatych w błonnik. Kaloryczność diety wynosi około 800 kcal/dzień. Należy jednak pamiętać, że racjonalna dieta powinna dostarczać praktycznie jeszcze raz tyle kalorii – ok. 1600-1800 kcal/dzień.
Dodatkowo niezwykle istotna jest podaż białka, tłuszczów i węglowodanów – w diecie dr Dąbrowskiej jest ona kilkukrotnie niższa niż zalecana. Autorka diety pisze o niesamowitych ozdrowieniach, przypadkach chorych, którym medycyna nie potrafiła pomóc, kobietach, którym udało się zajść w ciąże po bardzo długich okresach starań.
Niestety, szukając rzetelnych publikacji, które potwierdziłyby skuteczność tej diety nie znalazłam ani jednej.
Nie ma żadnych potwierdzeń naukowych, które popierają dietę dr Dąbrowskiej.
Sprawdź: Jesienna kuchnia sprzyja niepłodnym. Czas na dynię, buraki, i jabłka (+przepisy)
Czy dieta dr Dąbrowskiej powinna być stosowana w trakcie starań o ciążę?
Oczywiście, stosując dietę dr Dąbrowskiej, uzyskamy szybki efekt odchudzający, lecz podczas jej stosowania będziemy odczuwać senność, rozdrażnienie, zmęczenie, niepokój, zawroty głowy, kołatanie serca, ciągłe uczucie głodu i problemy ze skórą. Dodatkowo, po diecie, a właściwie poście dr Dąbrowskiej, może powstać efekt jo-jo. O efekcie jo-jo mówi się wówczas, gdy wahania masy ciała po 5 miesiącach są większe niż 10 proc. od masy ciała, którą się osiągnęło. Należy pamiętać, że efekt jo-jo jest skutkiem nieprawidłowo zbilansowanej diety.
Diety niedoborowe, takie jak dieta dr Dąbrowskiej, jeśli są stosowane przez długi czas, mogą prowadzić do braku odpowiedniej ilości witamin oraz składników mineralnych w organizmie. Tym samym zajście w ciążę u osób, które starają się o nią od dłuższego czasu jeszcze wydłuży ten okres.
Po zakończeniu diety dr Dąbrowskiej wraca się do spożywania „normalnych” potraw, czyli na nowo w jadłospisie pojawia się mięso, chleb czy makarony. Powrót do wcześniejszych nawyków żywieniowych spowoduje, że spożyte produkty zamiast trawione, będą zamieniane przez organizm w tkankę tłuszczową. Będzie się tak działo za sprawą obniżenia przemiany materii przez dietę niskokaloryczną.
Jak powinna wyglądać dieta na płodność? Uniwersalne wskazówki dla każdego.
Zdrowa dieta i racjonalne jedzenie to przepis na szybkie zajście w ciążę, a także piękną sylwetkę i dobre samopoczucie. O tym, jak zmieniać nawyki żywieniowe pisałam już we wcześniejszym artykule.
Chcesz zdrowo się odżywiać? Przestrzegaj tych zasad:
1. Regularnie. Spożywaj 5 posiłków dziennie, co 3 godziny.
2. Posiłki. Staraj się jeść śniadanie do godziny od wstania, a kolację najpóźniej 2-3 godziny przed pójściem spać.
3. Woda. Pij dużo wody – około 2 litrów dziennie.
4. Różnorodność. Dbaj, by dieta była urozmaicona – bogata w owoce, warzywa, pieczywo, mięso, nabiał oraz tłuszcze.
5. Bez chemii. Wybieraj nieprzetworzone produkty, nie kupuj: mrożonej pizzy, zapiekanek, zupek
chińskich, słodyczy, ciast, drożdżówek.
6. To jest dobre. Staraj się wybierać chude mięsa, jogurty jedynie naturalne, a chleb wieloziarnisty.
7. Przygotowanie. Jak najmniej smaż, wskazane jest za to pieczenie w piekarniku, duszenie, gotowanie na parze.
8. Sport. Wprowadź aktywność fizyczną minimum 3 razy w tygodniu – rower, spacer, biegi, aerobik, basen – ok. 30-40 minut.
Stosując się do powyższych zasad zdrowego żywienia efekty osiągnie się na stałe. Oczywiście proces utraty zbędnych kilogramów i przywrócenia równowagi w organizmie nie będzie trwał dwa tygodnie, a wydłuży się do kilku miesięcy. Jednak dzięki temu można mieć pewność, że dba się o swoje zdrowie, a nie mu szkodzi.
Zdrowe odchudzanie to gubienie około 1 kg na tydzień. Dlatego też w miesiąc, po wprowadzeniu zdrowych nawyków żywieniowych można pozbyć się ok. 4 kg.
Aby bardziej zmotywować cię do zdrowego odżywiania przygotowałam przykładowy jadłospis na 1800 kcal. Do dzieła! >>>