Płodna dieta, czyli co jeść podczas starań? Sposób dietetyka na szybkie i zdrowe przekąski

Zastanawiasz się, jak powinna wyglądać płodna dieta? Nie wiesz, co jeść podczas starań o dziecko? Dla osób zabieganych, którym brakuje pomysłów na szybkie i zdrowe przekąski do pracy dietetyk Aleksandra Kołodziejczak przygotowała pyszne przepisy, które warto przetestować. Każdy z nich stanowi świetne urozmaicenie codziennego jadłospisu. 

Co jeść w trakcie starań o dziecko?

Starania o dziecko wymagają również zmiany nawyków żywieniowych na zdrowsze. Dlatego też przyszli rodzice powinni zadbać przede wszystkim o odpowiednią podaż składników odżywczych takich jak białka, tłuszcze, węglowodany, składniki mineralne i witaminy, gdyż właśnie one odżywiają organizm i ułatwiają zajście w ciążę. Nieodpowiednia dieta, zbyt często spożywanie produktów wysoko przetworzonych, picie alkoholu oraz palenie papierosów wpływają niekorzystnie na każdy organizm, a tym bardziej ten, który stara się o dziecko.

Do niezbędnych witamin oraz składników odżywczych, które powinny spożywać kobiety i mężczyźni starający się o dziecko zaliczamy:

  • witaminy z grupy B

Dzięki witaminom z grupy B poprawia się funkcjonowanie układu nerwowego. Ich bogatym źródłem są: produkty zbożowe, płatki owsiane, pełnoziarnisty chleb i kasze.

Najważniejsza z tej grupy witamin jest witamina B6, która obniża stężenie prolaktyny we krwi – zbyt wysoki poziom może utrudniać zajście w ciążę.

  • witamina E

Witamina E, potocznie nazywana „witaminą płodności”, jest bardzo istotna podczas starań o dziecko. Jeśli w organizmie występuje jej niedobór, wówczas wydzielanie hormonu gonadotropowego zostaje zmniejszone, co może powodować zaburzenia w przebiegu ciąży. Bogate źródło witaminy E znajduje się w: zarodkach pszennych, orzechach laskowych, oleju słonecznikowym (jedynie do stosowania na zimno), żółtkach jaj oraz awokado.

  • żelazo

Niedobory żelaza mogą znacząco utrudniać starania o dziecko. M.in. mogą prowadzić do zaburzeń hormonalnych, niekorzystnie wpływać na owulację oraz przyczyniać się do obniżenia płodności. Dlatego aby zapewnić odpowiednią podaż żelaza w płodnej diecie powinny znaleźć się produkty takie jak: szpinak, szczaw, amarantus, fasolę, jaja, wołowinę (maksymalnie raz w tygodniu). Warto łączyć je z produktami bogatymi w witaminę C, gdyż wówczas żelazo jest lepiej przyswajalne.

  • cynk

Na ten pierwiastek powinni zwrócić uwagę przyszli ojcowe. W ich organizmie jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania narządów płciowych. Dobrym źródłem cynku są: jaja, mięso, rośliny strączkowe, pestki dyni, pieczywo pełnoziarniste oraz banany.

  • kwas foliowy

Kwas foliowy ważny jest nie tylko podczas ciąży, ale i w trakcie starań. Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu krwiotwórczego. Dodatkowo od niego zależy również podział komórek w organizmie oraz ich wzrost. U mężczyzn zbyt małe ilości kwasu foliowego mogą przyczyniać się do obniżenia jakości nasienia. Płodna dieta, w której znajdzie się dużo miejsca dla kwasu foliowego uwzględnia: owoce cytrusowe, produkty zbożowe, rośliny strączkowe oraz szpinak.

Przygotowane poniżej przepisy są bogate w niezbędne składniki odżywcze i witaminy. Dodatkowo są bardzo pożywne i przygotowane tylko z naturalnych składników. Poniższe przepisy można przygotować dzień wcześniej lub przed wyjściem do pracy.

Płodna dieta i starania o dziecko – sprawdź 5 przepisów na szybkie i zdrowe przekąski do pracy

 >>> czytaj dalej

No Comments Yet

Leave a Reply