Woda a zdrowie. Zobacz, ile i jakiej wody pić, aby szybko zajść w ciążę!

Jeśli staracie się o dziecko, to musicie dbać o odpowiednie nawodnienie organizmów. Bez tego m.in. kobiecy śluz nie będzie odpowiednio uwodniony i nie zapewni dostatecznie szybkiego transportu plemników. Zobacz, jak i ile wody pić, aby zachować zdrowie i zajść w ciążę.

Woda jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. To ona umożliwia wiele procesów m.in. wchłanianie składników odżywczych oraz działanie enzymów trawiennych. Dlatego, aby zachować zdrowie, w tym płodność, należy spożywać jej odpowiednią ilość. Jak to zrobić skoro tak wielu osobom woda zwyczajnie nie smakuje?

Woda a zdrowie. Czemu picie wody jest tak ważne?

Jeśli zaczynają pojawiać się jakieś dolegliwości organizmu, to wielu specjalistów pyta o spożycie wody. Dlaczego? Woda ma wpływ na ogólne funkcjonowanie organizmu, dlatego bez niej dochodzi do wielu dolegliwości, a nawet chorób. To właśnie dzięki wodzie znikają zaparcia i wzdęcia. Brak odpowiedniego nawodnienia organizmu spowoduje również, że skóra zacznie się łuszczyć, będzie wiecznie przesuszona, ziemista, a każdy kosmetyk będzie chłonęła jak gąbka. To zresztą także sygnał, jaki daje organizm: chce mi się pić!

Co ciekawe, regularne spożywanie odpowiedniej ilości płynów pomaga schudnąć – bez stosowania diety odchudzającej – około 2-3 kilogramów w ciągu roku.

Nawodniony organizm lepiej funkcjonuje i ma energię do działania. Ponadto, spożywanie odpowiedniej ilości wody nie jest również obojętne dla płodności. Kobiety, które są odwodnione mogą mieć problem z zajściem w ciążę. Wynika to z faktu, że ich śluz będzie gorzej wspierał plemniki – mniejsza zawartość wody nie sprzyja w szybkim i skutecznym transportowaniu nasienia.

Ponadto, kobiety będące już w ciąży także powinny pamietać o spożywaniu odpowiedniej ilości wody, gdyż tylko wtedy płód będzie się prawidłowo rozwijał. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, by kobiety ciężarne wypijały co najmniej 3 litry niskozmineralizowanej wody dziennie.

Woda w diecie. Jaką wodę pić?

Picie wody nie dla wszystkich jest przyjemnością, gdyż według wielu – woda nie ma smaku. Aby zadbać o swój organizm warto pić wodę źródlaną. Jest zazwyczaj niskozmineralizowana i świetnie nadaje się również do spożywania przez dzieci.

Inną propozycją jest woda wysokozmineralizowana, która z kolei ma mnóstwo składników mineralnych. Jednak wiąże się to również ze specyficznym smakiem, więc nie dla każdego będzie odpowiednia. Jeśli woda przeszła badania farmakologiczne i kliniczne, to na etykiecie mogą dodatkowo pojawić się informacje, takie jak: pobudza trawienie lub odpowiednia dla przygotowywania żywności dla niemowląt.

I kolejną propozycją jest woda gazowana. Ze względu na bąbelki powinny ją pić tylko osoby nie mające problemów z układem pokarmowym. Dodatkowo nie zaleca się stosowania jej przez kobiety w ciąży oraz kobiety w trakcie laktacji, gdyż mogą pojawić się u nich bolesne wzdęcia.

Czy warto pić tzw. kranówkę?

Na szczęście minęły już czasy, gdy kategorycznie zabraniano spożywania wody z kranu. Obecnie jakoś wody z miejskich wodociągów w wielu miastach jest zadowalająca, dlatego śmiało można pić kranówkę bez uprzedniego gotowania jej. Taka woda jest bogata w potas i wapń, dlatego jest zalecana również jako woda, którą można podawać dzieciom.

Jeśli jednak korzystacie z własnej studni bądź nie wiecie, jaka jest jakość wody w waszym mieszkaniu, to niestety nie możecie mieć pewności, czy woda ta jest w pełni czysta.

Dieta dla płodności. Ile wody pić?

Mówi się, że optymalnie byłoby wypijać 1,5-2 l wody dziennie. Jednak według specjalistów jest to 30 ml/kg masy ciała. Warto pamiętać, że ilość spożywanej wody należy dostosować do warunków i tak np. w upalny dzień bądź dzień, w którym masz trening należy spożyć jej odpowiednio więcej.

WAŻNE! Pij wodę małymi łyczkami i często przez cały dzień. Jeśli woda pita jest dopiero w momencie pragnienia, to nie ma ona tak dobrego wpływu na organizm i szybko jest z niego wydalana, a nie wchłaniana.

Nie lubisz smaku wody? Możesz go zmienić!

Woda nie wszystkim smakuje. Dlatego, aby ułatwić sobie życie, można zmienić jej smak. Nie zachęcamy jednak do kupowania wód smakowych, które zawierają mnóstwo cukru, barwników i z prawdziwą wodą nie mają wiele wspólnego…

Jeśli chcesz zmienić smak wody, możesz dodać do niej owoce. Sprawdzą się np. cytryny, truskawki, maliny. Do tego możesz dodać imbir, miętę lub miód. Wszystko zależy od twojej inwencji twórczej oraz ulubionych smaków. Testuj i próbuj – zobacz, który smak będzie dla ciebie najlepszy. Jednak przede wszystkim – pij wodę w odpowiedniej ilości. Tylko tak sprawisz, że twój organizm, w tym płodność, będzie odpowiednio funkcjonował.

14671867687817960-jpg-gallery.big-iext37454062

A do pomocy: „Zdrowa woda. Eliksir młodości i piękna”

A jeśli ktoś potrzebuje inspiracji, polecam niewielką książkę „Zdrowa woda. Eliksir młodości i piękna”, w której znajdziecie 30 przepisów na pyszne, zdrowe i pięknie wyglądające wody oczyszczające, które nawodnią organizm, a jednocześnie dostarczą witamin i antyoksydantów. W żadnym przepisie nie ma cukru i dodatków innych niż zioła, owoce i warzywa. No to co? Wypijemy za zdrowie?

PicMonkey Collage

No Comments Yet

Leave a Reply