Co to są poronienia nawykowe i jaka jest ich przyczyna? Co można zrobić, aby donosić ciążę? Dietetyczka Aleksandra Kołodziejczak tłumaczy, kiedy zmiana diety może pomóc przy poronieniach nawykowych.
Jaka jest przyczyna poronień nawykowych i co ma do tego dieta?
O poronieniu nawykowym mówi się, kiedy dochodzi do samoistnego przerwania ciąży trzy razy z rzędu. Przyczyn poronień nawykowych jest wiele, często są one niejasne oraz ciężkie do ustalenia. Są jednak pewne czynniki, które mogą mieć wpływ na poronienia nawykowe.
Zwykle przyczyną poronień nawykowych są:
- problemy z łożyskiem,
- mięśniaki macicy,
- czynniki genetyczne,
- problemy endokrynologiczne,
- czynniki immunologiczne,
- wirusy.
Pod kątem diety możemy starać się wprowadzić zmiany, jeśli u pacjentki przyczyną są problemy endokrynologiczne, takie jak choroby tarczycy, nieprawidłowa praca tarczycy czy też niedobór progesteronu.
Kobiety, które mają problemy z tarczycą muszą zwrócić szczególną uwagę na to, co spożywają. Powinny unikać spożywania produktów, które zawierają substancje goitrogenne (wolotwórcze). Są to związki, które mogą wiązać się z jodem i hamować syntezę hormonów tarczycy poprzez zahamowanie wbudowywania tego pierwiastka do cząsteczki tyrozyny. Najwięcej tej substancji znajduje się w: soi, brokułach, kalafiorze, kapuście, brukselce, rzepie, a także w małych ilościach w gruszkach, truskawkach i szpinaku. Należy pamiętać, że obróbka termiczna inaktywuje substancje goitrogenne o ok. 30%, dlatego też spożycie powyższych warzyw po ugotowaniu w małych ilościach od czasu do czasu jest wskazane.
Masz problem z tarczycą? Sprawdź, jak powinnaś jeść!
1. Dbaj o regularne spożywanie posiłków. Należy spożywać je regularnie, co 3-4 godziny, najlepiej jeśli w ciągu dnia zjemy ich ok. 4-5 porcji. Posiłki powinny być przygotowywane z naturalnych i świeżych produktów. Pamiętaj, że dzięki regularnym posiłkom podkręcasz metabolizm.
2. Dieta? Niekoniecznie. Nie należy stosować diet odchudzających, niskotłuszczowych, gdyż może to prowadzić do zmniejszenia aktywności tarczycy, nadmiernego przyrostu masy ciała oraz pogorszeniu stanu zdrowia.
3. TAK dla białka. Dobrze jest wybierać pełnowartościowe białko, pochodzące z produktów takich jak: ryby, mięso, jaja. Powinno ono stanowić od 15 do 20% dziennej racji pokarmowej.
4. Kwasy omega-3. Do diety należy wprowadzić produkty bogate w kwasy omega-3. Możemy je znaleźć w: awokado, pestkach, orzechach, nasionach oraz w nierafinowanych olejach roślinnych.
5. Tego nie jedz! Nie należy spożywać słodyczy, napoi gazowanych słodzonych, wyrobów cukierniczych, produktów i dań wysokoprzetworzonych.
6. Suplementacja? W diecie ważna jest suplementacja żelaza, cynku, selenu, witaminy D. Nie należy jednak przyjmować tych suplementów bez wcześniejszej konsultacji z endokrynologiem.
7. Woda. Picie ok. 2 litrów wody na dzień w celu nawodnienia organizmu, oraz zapobieganiu przesuszenia skóry jest bezwzględnie konieczne.
8. Sport. Dla lepszej poprawy zdrowia zalecana jest również aktywność fizyczna 3 razy w tygodniu, w postaci spacerów, pływania, biegania, jazdy na rowerze.
Sprawdź: Jak planować posiłki, gdy starasz się o dziecko. Przykładowy jadłospis i przepisy.
Zbyt niski poziom progesteronu
Zbyt niski poziom progesteronu może być kolejną przyczyną poronień nawykowych. Progesteron, jest hormonem wytwarzanym przez ciałko żółte. Jego rolą jest przygotowanie endometrium na zagnieżdżenie zarodka. Kobietom, u których poziom progesteronu jest niski ciężej jest zajść w ciąże, a także występuje u nich większe ryzyko poronień.
Warto poszukać przyczyny, dlaczego poziom progesteronu w organizmie jest obniżony. Przyczyn może być wiele, jak już wspomniałam, jedną z nich mogą być problemy z tarczycą, nieprawidłowa masa ciała, cukrzyca, zespół policystycznych jajników (PCOS), endometrioza czy też zła dieta.
Dieta a zmiana poziomu progesteronu – czy to możliwe?
– Oczywiście, że tak. Wystarczy wzbogacić dietę w składniki odżywcze oraz witaminy, które ułatwiają jego wytwarzanie w organizmie. Witamina E oraz C skutecznie podnosi poziom progesteronu – podkreśla Aleksandra Kołodziejczak.
W żywności witamina E występuje w dużych ilościach w: orzechach laskowych, migdałach, pestkach dyni, nasionach słonecznika, kiełkach pszenicy i maśle orzechowym. Z kolei witamina C występuje w pomidorach, papryce, ziemniakach, brukselce, kiwi, truskawkach, czarnej porzeczce, cytrynie oraz pomarańczy.
Warto również pamiętać o cynku i magnezie. Cynk bierze udział w gospodarce hormonalnej, odpowiada za prawidłowy podział komórek, umożliwia owulację oraz ma wpływ na wydzielanie progesteronu. Bogatymi źródłami cynku są: pestki dyni, kakao, kasza gryczana, migdały, płatki owsiane, gorzka czekolada. Kobiety, którym brakuje magnezu częściej cierpią na zespół napięcia przedmiesiączkowego, zaburzenia gospodarki hormonalnej, zaburzenia miesiączkowania i częściej też doświadczają poronień. Dobrymi źródłami magnezu są: migdały, nerkowce, szpinak, pestki dyni, soczewica, awokado, figi, komosa, jarmuż.