Dietetyk radzi: Alkohol a płodność, czyli czy warto go pić w trakcie starań o ciążę?

Czy starając się o ciążę można spożywać alkohol? A może lepiej go unikać? Podczas starań o ciążę wiele produktów należy wykluczyć z diety. Sprawdź, czy alkohol jest jedną z nich.

Alkohol zawiera etanol, który wpływa na funkcjonowanie organizmu. Napoje alkoholowe takie jak piwo, wino i alkohole spirytusowe wpływają negatywnie na mikroflorę bakteryjną. Tym samym, alkohol powoduje, że niszczona zostaje przestrzeń, która wchłania do krwioobiegu składniki odżywcze, mineralne i witaminy.

Alkohol a płodność kobiety. Jak napoje wyskokowe wpływają na organizm przyszłej mamy?

Warto podkreślić, że u kobiet spożywających alkohol, ze względu na zazwyczaj niższą masę ciała oraz niższą zawartość wody w organizmie, alkohol gorzej się metabolizuje.

Ponadto, picie alkoholu ma negatywny wpływ na płodność kobiety. Regularne i częste spożywanie go powoduje zaburzenia hormonalne powodujące np. nieregularne miesiączki. Dodatkowo, znajdujący się w alkoholu etanol zmniejsza wydzielanie się śluzu pochwowego, co w konsekwencji utrudnia zapłodnienie i implantację zarodka. Śluz pochwowy pełni jeszcze jedną ważną rolę – to on chroni nasienie przed kwaśnym środowiskiem pochwy.

Z kolei kobiety w ciąży w ogóle nie powinny spożywać alkoholu. Etanol bardzo szybko i łatwo przedostaje się przez łożysko do płodu.

UWAGA! Po spożyciu alkoholu przez kobietę w ciąży niemalże od razu poziom alkoholu we krwi u płodu jest taki sam, jak i u matki.

Dziecko w brzuchu matki nie ma jeszcze w pełni rozwiniętej wątroby, przez co alkohol przedostaje się do innych organów i uszkadza płód. Spożywanie alkoholu w ciąży prowadzi do wad wrodzonych noworodkach oraz zwiększa ryzyko samoistnego poronienia.

Alkohol a płodność mężczyzny. Jak napoje wyskokowe wpływają na organizm przyszłego taty?

Alkohol również negatywnie wpływa na płodność mężczyzn. Np. zawarte w piwie fitoestrogeny powodują upośledzenie funkcji plemników, a także uszkodzenia DNA znajdującego się w nasieniu, co w konsekwencji znacznie obniżenia płodności u mężczyzn.

Ponadto, napoje alkoholowe wpływają niekorzystnie na szybkość plemników oraz zmniejszają ich liczbę. Dodatkowo, powodują obniżenie stężenia testosteronu w organizmie (co skutkować może zaburzeniem wzwodu, a nawet powodować zmniejszenie wzrostu, obniżenie gęstości kości, co może prowadzić do złamań).

Regularne i częste spożywanie alkoholu prowadzi m.in. do impotencji, a także atrofii jąder.

Podsumowując:

Mimo że alkohol nas pobudza, rozluźnia, daje uczucie odwagi powinniśmy bardzo uważać z jego spożywaniem, ponieważ powoduje poważne zmiany w naszym organizmie, wpływając na naszą płodność. Zwłaszcza osoby planujące założyć rodzinę lub oczekujące na przyjście szczęścia na świat.

Uwaga: porada nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z dietetykiem, jeśli potrzebujesz wsparcia zgłoś się do specjalisty na konsultację indywidualną.


IMG_20160412_122339Monika Tytoń – licencjonowany dietetyk po studiach wyższych. Odbyła praktyki w szpitalu i poradni dietetycznej. Prowadziła edukację żywieniową dla pacjentów z cukrzycą, nadciśnieniem i innymi schorzeniami uzależnionymi od diety.

 


 

No Comments Yet

Leave a Reply