Toksyny a płodna dieta. Oczyść organizm na wiosnę – poznaj skuteczne sposoby

Wiosną starania o dziecko nabierają rozpędu. Dlaczego? Właśnie wtedy macie więcej energii i możliwości usprawnienia funkcjonowania organizmu. Płodna dieta przyniesie jeszcze więcej korzyści, gdy wcześniej oczyścicie organizmy z toksyn. O tym, jak to zrobić opowiada dietetyk i coach dietetyczny Iwona Kucharska. 

Starania o dziecko a oczyszczanie organizmu 

Długa zima i mniej wartościowe jedzenie sprawia, że stosowana przez ciebie płodna dieta, może być mniej skuteczna podczas starań o dziecko. W tym czasie bardzo często dochodzi do nagromadzenia substancji, które mogą utrudniać osiągnięcie celu, jakim jest zajście w ciążę. Bardzo często wraz z pożywieniem bądź napojami, dostarczacie do organizmu różnego rodzaju związki chemiczne i metale. Są jednak sposoby, aby się z nimi rozprawić raz na zawsze.

Tym samym oczyszczanie organizmu umożliwia usunięcie zbędnych, często nawet niebezpiecznych substancji. Dlatego, jeśli zastanawiasz się, jak zwiększyć efekty stosowania płodnej diety, to właśnie wiosną warto zdecydować się na oczyszczanie organizmu.  

Dlatego też warto wprowadzić kilka zmian. Przede wszystkim unikaj tłustych potraw, alkoholu, cukrów prostych, napoi słodzonych i gazowanych. Ponadto, zwiększ ilość warzyw, owoców oraz wody.

Starania o dziecko bez rezultatu? Poznaj naturalne sposoby oczyszczania

W organizmie, w którym znajduje się wiele toksyn, metali ciężkich i innych, szkodliwych substancji brakuje równowagi. Tym samym prowadzi to do wytwarzania dużej ilości wolnych rodników, które skutkują wieloma chorobami. Dlatego też wyłapywanie wolnych rodników w organizmie to zadanie specjalne. Dlatego jeśli staracie się o dziecko, musicie wdrożyć do płodnej diety antyutleniacze. Ich bogatym źródłem są m.in. owoce, warzywa, kiełki, zielone pędy pszenicy i jęczmienia.

Do naturalnych przeciwutleniaczy koniecznych w płodnej diety zalicza się:

  • witamina C i E oraz prowitamina A, czyli beta karoten,
  • bioflawonoidy (beta-karoten, likopen, proantycyjanidy) – ich rola to ochrona ścian tętnic, opóźnianie procesów starzenia się skóry, obniżają poziom cholesterolu, wykazują także działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwalergiczne.

Bioflawonoidy praktycznie nie występują w żywności przetworzonej. Stąd tak bardzo ważna jest obecność każdego dnia w naszych posiłkach surowych warzyw i owoców. Warto tutaj także zwrócić uwagę na jakość żywności, jaką stosujemy w jadłospisie płodnej diety. Nie może w nim być miejsca dla zjełczałych tłuszczów czy spleśniałych produktów. Szczególną uwagę należy zwrócić uwagę na orzechy i nasiona.

Doktor Ania, najlepsze oczy polskiej blogosfery, o diecie na płodność

Z warzyw mogę szczególnie polecić buraki! To wspaniałe, polskie warzywo ma w sobie niemal cudowne moce. Działa odkwaszająco i oczyszczająco. Buraki zawierają barwnik betaninę działający antyoksydacyjnie, a dodatkowo wspomagają pracę wątroby i woreczka żółciowego. A to właśnie wątroba działa niczym prywatna oczyszczalnia organizmu. Dlatego też buraki wspomagają usuwanie toksyn z organizmu.

Podczas starań o dziecko, warto również znaleźć miejsce dla żurawiny, która korzystnie wpływa na działanie układu moczowego. Dzięki temu, że działa moczopędnie, przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu. Zawiera także (podobnie jak i inne czerwone owoce) naturalne antyutleniacze, które wyłapują wolne rodniki.

Ponadto, w codziennym, płodnym menu powinna znaleźć się również kapusta w wydaniu kiszonym – to samo zdrowie. Zawiera naturalne probiotyki, dużo błonnika, co korzystnie wpływa na pracę jelit i wydalanie.  Ponadto, błonnik korzystnie wpływa także na poziom glukozy i cholesterolu we krwi. Kapusta jest źródłem antyutleniaczy, witamin – zwłaszcza C i składników mineralnych, np. siarki – dzięki czemu wspomaga pracę wątroby i proces oczyszczania organizmu z substancji toksycznych.

Podczas starań o dziecko w procesie oczyszczania bardzo korzystnie działa także kasza jaglana. Jako jedyna pośród kasz działa na organizm zasadotwórczo, a więc już od początku działa odkwaszająco. Ponadto ma właściwości przeciwgrzybiczne i antytoksyczne. Zawarty w niej błonnik także korzystnie wpływa na oczyszczanie organizmu. Połączenie kaszy jaglanej z warzywami wydaje się być rozwiązaniem idealnym!

Płodna dieta a napoje oczyszczające. Co warto pić podczas starań? 

Bardzo ważną czynnością podczas starań o dziecko w procesie oczyszczania jest picie wody. Należy ją pić bez ograniczeń. Przyjmuje się, że powinno się wypijać ok. 2 litrów dziennie. To właśnie dzięki wodzie wiele substancji zostaje wypłukanych – to ona ułatwia wydalanie z organizmu tego, czego nie chcemy.

Gdy in vitro zawodzi, pomagają zioła. Jak to możliwe? Już wiemy!

Jednym z twoich płodnych pomocników podczas oczyszczania jest cytryna. To pomoc na wagę złota! Wyrób w sobie nawyk rozpoczynania każdego dnia od szklanki ciepłej wody z sokiem z cytryny. Taka mieszanka pobudza jelita do pracy. Mimo kwaśnego smaku, cytryna działa na organizm zasadowo, a to wspomaga proces usuwania toksyn.

Warto pić także wszelkie soki owocowe i warzywne – świeżo wyciskane są oczywiście wskazane. Im więcej, tym lepiej. Dobrym pomysłem jest wypicie świeżo wyciśniętego soku na II śniadanie, a ramach kolacji – spożycie soku warzywnego.

Polecam także picie naparów z czystka. Czystek to zioło, które ma wiele zalet. Bardzo wysoka zawartość naturalnych przeciwutleniaczy sprawia, że czystek wyłapuje wolne rodniki, działa przeciwzapalnie i witalizująco. Ma właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne i antywirusowe. Usuwa toksyczne metale z organizmu. Bardzo łatwo łączy się z kadmem.

Kolejnym naturalnym pomocnikiem podczas starań o ciążę i oczyszczania organizmu jest zielona herbata. Zawiera sporo polifenoli, które odpowiedzialne są za wyłapywanie wolnych rodników. Dodatkowo, obecne w niej ketechiny przyspieszają spalanie tłuszczów.

Dlatego dieta oczyszczająca podczas starań o dziecko to przede wszystkim owoce, warzywa, dużo wody i soków. Proste składniki. Wykluczamy produkty, które swoim składem bardziej przypominają tablicę Mendelejewa niż jedzenie. Wspomnę jeszcze o wyłączeniu na ten czas kawy, herbaty i alkoholu. Najlepiej włączyć także umiarkowaną aktywność fizyczną.

Płodna dieta, starania o dziecko i oczyszczanie

Patrząc na ilość zmian, jakie należy wprowadzić do sposobu odżywiania podczas starań o dziecko, pewnie padnie także pytanie: „Tylko po co to wszystko?”. Niewątpliwie lepsze samopoczucie, więcej energii i uśmiech na twarzy, to tylko niektóre z efektów oczyszczania organizmu. Jest jednak inna bardzo ważna kwestia. Oczyszczony z toksyn, metali ciężkich, chemicznych dodatków do żywności i różnych, innych produktów organizm dużo lepiej funkcjonuje.

Naturalne oczyszczanie organizmu w płodnej diecie ma ogromne znaczenie, gdyż m.in. reguluje układ hormonalny. Ma to duże znaczenie dla wszystkich, którzy od dłuższego czasu starają się o dziecko. I nie raz, nie dwa zdarzyło się, że po zmianie sposobu odżywiania, po zadbaniu o siebie i oczyszczeniu organizmu kobiety zachodziły w ciążę.

Organizm działa zupełnie inaczej, komórki ciała są lepiej odżywione, lepiej działają hormony. Dzięki temu znacznie zwiększa się prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Nowe życie to nie lada wyzwanie dla organizmu kobiety. Jeśli jest on zanieczyszczony i nie jest odpowiednio odżywiony, często organizm niejako nie dopuszcza do ciąży. Jest to dla niego zbyt duże obciążenie. Jeśli jednak wzmocnisz organizm, sprawa wygląda zupełnie inaczej. Organizm pozbawiony zanieczyszczeń i dostający odpowiednią porcję witamin, składników mineralnych, antyutleniaczy może wszystko. Nie dzieje się to oczywiście w ciągu tygodnia czy dwóch. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, ale jest to trud, który warto podjąć.


Iwona Kucharska – dietetyk i coach dietetyczny. Ukończyła studia z zakresu higieny żywienia człowieka oraz kurs diet coachingu akredytowany przez Izbę Coachingu. Posiada kilkuletnie doświadczenie w pracy związanej ze zmianą sposobu żywienia oraz nawyków żywieniowych. Liczne kursy i warsztaty zakresu coachingu, psychodietetyki, psychosomatyki pozwalają jej lepiej zrozumieć zachowania ludzkie.

Fascynuje ją, jak bardzo emocje i pewne schematy zachowań wpływają na sposób jedzenia – na to ile i co zjadamy. I co najważniejsze – dlaczego? Pomaga odkryć te połączenia i osiągać założone cele. W swojej pracy pomaga innym czuć się dobrze w swoim ciele. Więcej na: dietcoaching.wroclaw.pl.

No Comments Yet

Leave a Reply