Probiotyki w diecie starających się o dziecko i w trakcie ciąży

Zastanawiasz się, jak sprawić, aby organizm przyswajał wszelkie składniki odżywcze z pożywienia? Dietetyk Aleksandra Kołodziejczak potwierdza, że to właśnie probiotyki ułatwiają wchłanianie tych składników oraz witamin. Dowiedz się, czemu probiotyki są ważne podczas starań o dziecko oraz w ciąży.

Probiotyki – co to takiego?

Probiotyki to żywe mikroorganizmy korzystnie wpływające na funkcjonowanie układu pokarmowego. Jeśli są stosowane regularnie poprawiają m.in. równowagę mikroflory jelit. Właściwości probiotyczne wykazuje kilkanaście szczepów bakterii kwasu mlekowego, należących do rodzajów: BifidobacteriumLactobacillus oraz drożdże Saccharomyces boulardii. Bakterie te naturalnie bytują w naszej mikroflorze jelit. Warto podkreślić, że jakość mikroflory zależy od równowagi między tym gatunkami. Równowaga ta może zostać zachwiana na skutek: nieodpowiedniej diety, antybiotykoterapii, zakażenia wirusowego, długotrwałego stresu czy innych czynników.

W ludzkich jelitach znajduje się najwięcej bakterii fermentacji mlekowej (Lactobacillusc i Bifidobacterium). To właśnie one wpływają pozytywnie na kondycję organizmu, gdyż chronią go przed bakteriami chorobotwórczymi i grzybami.

Jeśli bakterie pokrywają nabłonek jelita, to tworzą również barierę dla antygenów pochodzących z diety. Ponadto probiotyki ułatwiają wchłanianie żelaza, wapnia, fosforu, produkcję witaminy K oraz witamin z grupy B, a także regulują wchłanianie cholesterolu. Właściwe wchłanianie witamin, ich synteza, a także dostarczanie odpowiedniej ilości składników odżywczych to bardzo ważne kwestie zapewniające zdrowie w okresie ciąży.

Probiotyki – występowanie 

Probiotyki najłatwiej znaleźć w fermentowanych napojach mlecznych: jogurtach typu „bio”, maślance, kefirze oraz mleku acidofilnym. Należy podkreślić, że produkty probiotyczne powinny znajdować się nie tylko w jadłospisie osób starających się o dziecko oraz u kobiet w ciąży, ale w diecie każdej osoby. Są w pełni bezpieczne dla ciężarnych, a także zalecane do stosowania u osób cierpiących na zespół jelita drażliwego, chorych na cukrzycę czy osób z nietolerancją laktozy.

Co to jest mleko acidofilne i bifidusowe?

Jest to mleko, które zostało wzbogacone w probiotyczne szczepy bakterii Bifidobacterium oraz Lactobacillus. Zgodnie z międzynarodowymi i krajowymi  ustaleniami, liczba bakterii probiotycznych w zmodyfikowanych napojach nie powinna być mniejsza niż 1 milion w 1 cm3.

Czemu warto stosować probiotyki podczas ciąży?

  • przyjmowanie probiotyków z rodziny Lactobacillus rhamnosus GG i Bifidobacterium lactis zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej, gdyż obniża stężenie glukozy we krwi,
  • probiotyki pomagają w zmniejszeniu dolegliwości ciążowych takich jak: wzdęcia, zaparcia, nudności, wymioty. Polecanymi szczepami przy zaparciach są: Bifidobacterium animalis DN-173 001 oraz Lactobacillus casei Shirota,
  • probiotyki skutecznie wzmacniają odporność,
  • probiotyki zalecane są ciężarnym, gdyż m.in. zmniejszają ryzyko otyłości u przyszłej mamy oraz dziecka (Lactobacillus rhamnous GG),
  • zmniejszają ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej u dzieci, profilaktyczne stosowanie probiotyku Lactobacillus GG (LGG) w czasie ciąży, oraz podawanie go niemowlęciu po urodzeniu przez pierwsze pół roku korzystnie wpływa na uszczelnianie nabłonka jelita, tworząc naturalną barierę, która utrudnia przenikanie alergenów z przewodu pokarmowego do krwioobiegu.

Nie wiesz, jak wdrożyć probiotyki do diety? Oto jadłospis

granola probiotyki nieplodnirazem

>>> czytaj dalej

No Comments Yet

Leave a Reply