Nie wiesz, co można jeść karmiąc piersią? Wiele mam zastanawia się, jak powinna wyglądać dieta karmiącej, tak by nie zaszkodziła dziecku, a także aby była w pełni wartościowa dla matki. O faktach i mitach na temat jedzenia podczas laktacji oraz o tym, co należy jeść w trakcie karmienia piersią, opowiada dietetyk Aleksandra Kołodziejczak.
Karmienie piersią: dieta karmiącej dobra dla dziecka i dla niej
Gdy na świecie pojawia się upragnione dziecko, cały świat zaczyna się kręcić wokół niego. Mama zastanawia się, jak dbać o maleństwo, aby jak najlepiej się rozwijało. Karmienie piersią jest czynnością, która nie tylko dostarcza mu niezbędnego pokarmu, ale również tworzy z nim więź. Nierzadko młode mamy zapominają o sobie i również dieta karmiącej mamy schodzi na drugi plan. Warto jednak podkreślić, że nie jest to właściwe – warto zastanowić się, co jeść karmiąc piersią, a także w jaki sposób, aby dieta była wartościowa dla niemowlaka i mamy. Pełnowartościowy pokarm i dobre samopoczucie kobiety karmiącej to zasługa odpowiedniej diety oraz regularności spożywania posiłków i właściwej ilości dostarczanych pokarmów. Dlatego też warto dowiedzieć się, jak powinna wyglądać dieta kobiety podczas laktacji.
Co jeść karmiąc piersią? – 6 zasad:
1. Jak długo karmić niemowlaka?
Karmienie piersią odbywa się minimum do 6 miesiąca życia dziecka. Od 7 miesiąca życia dziecka oprócz mleka matki, dziecko spożywa również pokarmy uzupełniające.
2. Większa kaloryczność diety
Dieta matki karmiącej różni się od tej sprzed ciąży. Kaloryczność posiłków kobiety podczas laktacji wzrasta przez pierwsze 6 miesięcy o około 500 kcal/dobę (należy je doliczyć do wcześniejszego, dziennego zapotrzebowania kalorycznego). Z kolei po upływie tego czasu zmniejsza się do 400 kcal/dobę.
3. Większe zapotrzebowanie na wapń
Dzienne zapotrzebowanie na wapń w diecie kobiety karmiącej piersią to około 1000-1300 mg/dzień. Aby dostarczyć go do organizmu kobiety należy zadbać o obfitujące w niego produkty.
Należą do nich m.in.: szpinak, pietruszka, żółtka jajek, pestki dyni, tofu, kakao, sezam, orzechy, brzoskwinie, soczewica, kasza gryczana i jaglana.
WAŻNE! W przypadku kobiet, które mają nietolerancję laktozy lub alergię na białka mleka krowiego wówczas powinny one wprowadzić suplementy diety, które dostarczą wapń.
4. Większe zapotrzebowanie na żelazo
Dzienne zapotrzebowanie na wapń w diecie kobiety karmiącej piersią to około 20 mg/dzień. Aby dostarczyć go do organizmu kobiety należy zadbać o obfitujące w niego produkty.
Należą do nich m.in.: mleko, kefir, maślanka, jogurt naturalny, ser żółty, migdały, soja, figi suszone, orzechy laskowe, otręby pszenne, tofu, sardynki, mak, fasola.
5. Dieta wege dla karmiącej?
Dieta matki karmiącej może być także dietą wege. Jednak matki karmiące stosujące taki sposób żywienia powinny zwrócić uwagę na odpowiednią podaż w diecie takich składników jak: wapń, żelazo, witamina D, witamina B12 oraz białko.
6. Zbilansowana dieta to podstawa
Jeśli zastanawiasz się, co jeść karmiąc piersią, to musisz wiedzieć, że dieta kobiety w trakcie laktacji powinna być oparta o piramidę żywieniową IŻŻ. Badania dowodzą, że prawidłowo zbilansowana dieta matki przekłada się na późniejsze odżywianie jej dziecka. Kobiety, które nie przywiązywały znaczącej wagi do swojego odżywiania również w przyszłości podawały swoim dzieciom mało wartościowe produkty.
Czy karmienie piersią jest dla dziecka wystarczające?
Młode mamy często martwią się, czy karmienie piersią wystarcza, aby niemowlak był najedzone.
Należy podkreślić, że mleko matki zapewnia niemowlakowi optymalną ilość energii, która umożliwia dziecku właściwy rozwój. Właśnie dzięki niemu w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia podwaja masę ciała.
Według badań naukowych karmienie piersią nie tylko jest najbardziej wartościową opcją pokarmu, ale również zmniejsza stopień narażenia na wystąpienie w przyszłości ryzyka nadwagi i otyłości. Dodatkowo karmienie piersią wpływa pozytywnie na odporność dziecka, a także na rozwój narządu wzroku i mózgu.
Dieta w okresie laktacji: co jeść?
Należy przede wszystkim podkreślić, że dieta karmiącej nie jest specyficzna. Kobieta, która karmi piersią może jeść wszystko. Nie musi ograniczać jedzenie konkretnych produktów np. mleka krowiego lub pieczywa, gdyż błędnie uważa się, że to właśnie one powodują kolki u dzieci. Jedyne co może spowodować odstawienie tych produktów, to złe samopoczucie matki oraz niedobory składników odżywczych w diecie.
Dieta kobiety w okresie laktacji powinna uwzględniać ograniczenie produktów, które uważane są za niezdrowe m.in. słodycze, tłuste potrawy, a także stosowanie używek (alkohol, papierosy). Warto podkreślić, że kobieta karmiąca piersią powinna spożywać mniej kawy, gdyż działa ona silnie pobudzająco – nie oznacza to jednak, że ma zrezygnować z niej całkowicie.
Jeśli karmicie piersią lub w przyszłości będziecie chciały zacząć, warto jest śledzić wpisy Fundacji Promującej Karmienie Piersią – hafija.com.