Płodność kobiety i mężczyzny: Dieta a ciąża, czyli co jeść, aby zajść?

Dieta ma ogromny wpływ na płodność kobiety i mężczyzny. Dlatego jeśli staracie się o dziecko, to koniecznie musicie zwrócić uwagę na to, co jecie na co dzień. Jakie składniki należy uwzględnić w menu, aby zajść w ciążę?

Dieta a ciąża, czyli jak to, co jecie, wpływa na starania o dziecko?

Starając się o dziecko trzeba najpierw zadbać, by organizm prawidłowo funkcjonował. Aby zajść w ciążę, starania warto rozpocząć od uzyskania prawidłowej masy ciała. Warto podkreślić, że zarówno nadwaga oraz otyłość, jak i niedowaga mają niekorzystny wpływ na starania o dziecko.

Aby sprawdzić, czy masa ciała jest w normie, należy obliczyć BMI, czyli wskaźnik masy ciała. Można również dokonać obszerniejszej analizy i wykonać w gabinecie dietetyka badanie składu ciała – pokazujące istotny dla płodności poziom tkanki tłuszczowej.

WAŻNE! Zwiększona masa ciała to zwiększone ryzyko niepłodności nawet o 32 proc.

Warto podkreślić, że podwyższony wskaźnik BMI wpływa niekorzystnie na wydzielanie hormonów, przez co prowadzi do zaburzeń hormonalnych m.in zmniejszone wydzielanie FSH, LH oraz upośledzenie owulacji. Z kolei obniżony wskaźnik BMI zwiększa wydzielanie FSH, skraca fazę lutealną oraz może wywołać wtórny brak miesiączki. Nieprawidłowy wskaźnik BMI związany jest również z zaburzeniami w funkcjonowaniu jajników oraz zmniejszenie popędu seksualnego.

Niewłaściwy wskaźnik BMI nie jest również bez znaczenia dla mężczyzn. Nieprawidłowa dieta przekłada się na jakość nasienia. Jeśli w organizmie występują niedobory, to fakt ten może skutkować przedłużającymi się staraniami.

Dieta i styl życia a ciąża

Zbilansowana dieta wpływa nie tylko na prawidłową masę ciała. Właściwa podaż kalorii oraz jakość spożywanych składników wpływa również na stabilność stężenia glukozy we krwi przez co zmniejsza ryzyko insulinooporności i cukrzycy. Warto pamiętać, że pośpiech i zjadanie wysoko przetworzonych produktów nie wpływa pozytywnie na odżywienie organizmu.

Dodatkowo, wszechobecne tłuszcze trans mogą skutecznie przyczynić się do obniżenia płodności. Jeśli staracie się o dziecko, to oprócz diety wskazana będzie poprawa jakości stylu życia, czyli m.in. regularna aktywność fizyczna, brak stresu, odpowiednia ilość snu. To wszystko ma ogromny wpływ na to, czy wasze starania zakończą się sukcesem, czyli ciążą.

Od czego zacząć? Sprawdź BMI

Jeśli chcesz sprawdzić, czy twoja waga jest właściwa, skorzystaj ze wskaźnika BMI (ang. Body Mass Index) zalecanego do określania masy ciała przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Aby poznać swoją wartość BMI należy obliczyć go według wzoru:

*BMI (body mass index) = masa ciała/(wzrost)2

Następnie przypisz swój wynik do określonych poniżej norm:

BMI = 18,5 – 24,9 – prawidłowa masa ciała
BMI < 18,5 – niedowaga
BMI > 25 – 29,9 – nadwaga
BMI > 30 – otyłość

Już znasz swój wynik? Jeśli wskazuje nadwagę bądź niedowagę, musisz zadbać o to, aby twoja waga mieściła się w zalecanych normach.

Wystarczy zmniejszyć masę ciała o 5 proc., aby nastąpiła normalizacja cyklu menstruacyjnego i owulacji. Zbilansowana dieta i zdrowy styl życia mogą obniżyć ryzyko wystąpienia niepłodności spowodowanych zaburzeniami owulacji o około 69 proc.

Uwaga: porada nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z dietetykiem, jeśli potrzebujesz wsparcia zgłoś się do specjalisty na konsultację indywidualną.

No Comments Yet

Leave a Reply