Płodna dieta dla mężczyzn, czyli co powinien jeść facet, aby szybko zostać ojcem?

Dieta dla mężczyzny w trakcie starań powinna zawierać składniki, które pozytywnie wpłyną na jakość nasienia. Co jeść, aby szybko zostać ojcem? Oto kilka wskazówek, jak zmienić nawyki żywieniowe, aby poprawić płodność.

Dieta dla mężczyzny: jeśli chcesz być tatą, to zmień menu

Jeśli staracie się o dziecko, to musisz wiedzieć, że to co jesz, również ma bardzo duży wpływ na to, kiedy i czy w ogóle uda wam się osiągnąć ciążę. Jak pokazują najnowsze badania, wielu mężczyzn ma problem z jakością nasienia. Wynikać to może z nieodpowiedniego stylu życia m.in. nieodpowiedniej diety, stresu, braku aktywności fizycznej, niewystarczającej ilości snu itd.

Dlatego warto przyjrzeć się temu, jak wyglądają twoje nawyki żywieniowe i dostosować je tak, by wspierały płodność.

Aby zwiększyć ruchliwość plemników, warto spożywać duże ilości ryb, warzyw i produktów gruboziarnistych. Podobnie jak produkty bogate w cynk, selen oraz witaminy C i E. Możemy je znaleźć w otrębach, owocach, warzywach (zwłaszcza zielonych), mięsie i owocach morza, zarodkach pszennych, pestkach dyni, orzechach, roślinach strączkowych, olejach roślinnych.

W diecie mężczyzny starającego się o dziecko powinny odgrywać dużą rolę również produkty zawierające likopen, gdyż to za jego sprawą zwiększa się ruchliwości i aktywności plemników. Znajdziesz go np. w pomidorach. Najlepiej gdy pomidory są serwowane na ciepło, np. zupy czy sosy, ponieważ likopen uwalania się pod wpływem ciepła – obróbka termiczna wzmacnia zatem jego działanie.

Ponadto, mężczyzna, który chce szybko być ojcem powinien spożywać regularnie wątróbkę, gdyż zawiera dużą ilość witaminy A, która także poprawia jakość spermy.

Jagody są bogatym źródłem przeciwutleniaczy, głównie kwercetyny i resweratrolu. Badania naukowe potwierdziły, że przeciwutleniacze te mają dobroczynny wpływ na jakość nasienia, jak i na ilość plemników, którą skutecznie zwiększają. Warto tutaj wspomnieć także o granacie, który również zawiera antyoksydanty.

WAŻNE! Jeśli codziennie wypijesz szklankę soku z granatu, to jakość nasienia poprawi się.

W diecie mężczyzny dużą rolę odgrywają również witaminy z grupy B – szczególnie kwas foliowy. Kobiety w trakcie starań powinny spożywać go nawet 6 miesięcy przed ich rozpoczęciem, ale jak widać jest ważny nie tylko dla nich.

Kwas foliowy warunkuje powstawianie czerwonych ciałek krwi, dzięki którym cały organizm jest dotleniony. Jego niedobór powoduje obniżenie ilości nasienia i ruchliwości nasienia. Warto zatem zadbać, aby na talerzu znalazły się takie produkty jak warzywa liściaste, brokuły, drożdże, wątróbka, rośliny strączkowe czy produkty pełnoziarniste.

Dieta dla mężczyzny – tego nie jedz, jeśli chcesz zostać ojcem

Negatywny wpływ na koncentrację plemników w spermie mają kwasy tłuszczowe trans. Znajdują się obecnie w wielu produktach, głównie tych uważanych powszechnie za niezdrowe m.in. w: chipsach, ciastkach, fast-foodach, produktach smażonych w starym tłuszczu (często w gastronomii i cukierniach czy piekarniach, np. pączki).

Warto pamiętać, że jakość nasienia pogarsza się także pod wpływem używek – odstaw więc palenie tytoniu oraz regularne spożywanie dużej ilości alkoholu.

Spożycie alkoholu w większych ilościach nie tylko obniża poziom testosteronu, ale dodatkowo obniża ruchliwość plemników, tym samym zmniejszając szanse na dotarcie do komórki jajowej.

Produkty, które mają korzystny wpływ na jakość nasienia to produkty, które tak naprawdę powinny na stałe znajdować się w diecie mężczyzny. Ważną rzeczą jest wykluczenie tych produktów, które szkodzą na stałe. Praca nad wdrożeniem korzystnych nawyków żywieniowych powinna być priorytetem dla każdego mężczyzny starającego się o dziecko.


Iwona Kucharska – dietetyk i coach dietetyczny. Ukończyła studia z zakresu higieny żywienia człowieka oraz kurs diet coachingu akredytowany przez Izbę Coachingu. Posiada kilkuletnie doświadczenie w pracy związanej ze zmianą sposobu żywienia oraz nawyków żywieniowych. Liczne kursy i warsztaty zakresu coachingu, psychodietetyki, psychosomatyki pozwalają jej lepiej zrozumieć zachowania ludzkie.

Fascynuje ją, jak bardzo emocje i pewne schematy zachowań wpływają na sposób jedzenia – na to ile i co zjadamy. I co najważniejsze – dlaczego? Pomaga odkryć te połączenia i osiągać założone cele. W swojej pracy pomaga innym czuć się dobrze w swoim ciele. Więcej na: dietcoaching.wroclaw.pl.


 

No Comments Yet

Leave a Reply