Staracie się o dziecko i zastanawiacie się, co jeść wiosną? Właśnie teraz warto wdrożyć do swojego jadłospisu produkty, które wspomogą wasze działania. Dowiedz się, co powinno znaleźć się w wiosennym menu, aby udało ci się zajść w ciążę. Pomocnymi radami dotyczącymi płodnej diety służy dietetyk Aleksandra Kołodziejczak.
Co jeść wiosną podczas starań o dziecko? Czas na zmiany!
Przyszła wiosna. Dni są cieplejsze, coraz cześciej dopisuje wam dobry humor. Dzięki temu zmiany w jadłospisie na wiosnę są łatwe, przyjemne i… proste. Zimą wasze posiłki mogły być mniej odżywcze, dlatego teraz czas, aby uzupełnić niedobory. Kolorowe posiłki na bazie produktów sezonowych urozmaicą monotonne dania, a do tego dodadzą energii. Z nadejściem wiosny mamy coraz większy wybór owoców i warzyw, dodatkowo możemy pokusić się o założenie własnej hodowli kiełków lub ziół, które nie są zbyt wymagające w uprawie, a mają wiele właściwości odżywczych. Zawierają witaminy z grupy A, B, C, E i H oraz niezbędne podczas starań o dziecko składniki mineralne, takie jak żelazo, cynk, selen, magnez i potas.
Warto podkreślić, że kiełki i zioła ułatwiają walkę z przesileniem wiosennym. Ponadto, oprócz tego, że dodają energii, są również świetne, gdyż odmładzają i odchudzają, a także obniżają poziom cholesterolu we krwi oraz chronią przed anemią.
Zastanawiając się, co jeść wiosną podczas starań o dziecko, warto pamiętać, że świeże warzywa i owoce mają również wiele wartościowych składników mineralnych oraz witamin. Z łatwością można z nich przygotować wartościowy posiłek np. energetyczny koktajl na drugie śniadanie lub pyszną sałatkę na kolację.
Kolejnym ważnym składnikiem diety osób starających się o dziecko, powinny być białka i węglowodany. Bogate źródła białko to m.in.:
- sery twarogowe,
- kefir,
- maślanka,
- mleko,
- rośliny strączkowe,
- chude mięso,
- ryby.
Należy pamiętać, że dzienne zapotrzebowanie na białko to spożywanie go w 2-3 porcjach tak, by organizm prawidłowo funkcjonował, a niedobory nie występowały.
Z kolei węglowodany to około 50-55% zapotrzebowania energetycznego.
Należy pamiętać, by wybierać węglowodany złożone, które znajdują się np. w:
- kaszach,
- pieczywie wieloziarnistym,
- makaronach pełnoziarnistych,
- brązowym ryżu,
- płatkach owsianych,
- otrębach.
Dostarczą nam one niezbędnych witamin z grupy B, błonnika, kwasu foliowego, witaminy E oraz składników mineralnych, takie jak: żelazo, fosfor i cynk.
W trakcie starań o dziecko, należy unikać węglowodanów prostych czyli: batoników, drożdżówek, ciast, cukierków, napoi słodzonych, dżemów itp.
Powyższe produkty nie są wskazane w diecie przyszłych rodziców, dlatego warto wyrzucić je na stałe ze swojego jadłospisu. Każde z nich nie zawiera potrzebnych osobom starającym się o dziecko – witamin, składników mineralnych oraz wartości odżywczych. Dodatkowo, nie będziemy czuć się po nich syci, figura nie będzie wyglądać korzystnie oraz będziemy odczuwać senność i ciężkość po ich zjedzeniu.
Starania o dziecko: Jakie jeszcze zmiany warto zastosować w diecie na wiosnę?
Oprócz produktów zawierających węglowodany proste, warto odstawić słodkie i gazowane napoje, alkohol, a także przestawić się na wodę, soki i koktajle. Właśnie wiosną należy uzupełnić niedobory po zimie, a dodatkowo zadbać o przyspieszenie metabolizmu, nawodnienie organizmu oraz dostarczenie energii do działania. Ponadto, tego typu zdrowe napoje przyczynią się również pozytywnie na poprawę wyglądu skóry.
Pamiętaj, jeśli zmienisz chociaż dwie rzeczy w swojej diecie, to będzie to wielki sukces. Nie bójcie się zmian! Płodna, wiosenna dieta dodająca energii może być wprowadzana małymi krokami. Zacznij od pojedynczych zmian – unikniesz w ten sposób zniechęcenia. Stopniowo wprowadzane zmiany z czasem przekształcą się w zdrowe nawyki żywieniowe.
Dla ułatwienia „pierwszego kroku” w stronę zmian nawyków żywieniowych, poniżej wiosenny jadłospis. Oby był inspiracją i krokiem w przód!
Oto przykładowy, płodny i wiosenny jadłospis (na 1800 kcal)
Śniadanie: Zielony omlet + herbata z cytryną
- 120 g jaja kurze całe (2 sztuki)
- 120 g banan (1 sztuka)
- 30 g płatki owsiane (3 łyżki)
- 8 g orzechy włoskie (2 sztuki)
- 5 g kakao (1 łyżeczka)
- 2 g spirulina (1/3 łyżeczki)
456 kcal, białko – 19 proc., węglowodany – 42 proc.,tłuszcze – 39 proc.
Przygotowanie: Do lekko roztrzepanego jajka dodać rozdrobnionego banana, posiekane orzechy, płatki owsiane i spirulinę. Całość wymieszać i wyłożyć na rozgrzaną patelnię posmarowaną olejem kokosowym. Omlet smażyć z obu stron.
Drugie śniadanie: Sok owocowo-energetyczny
- 270 g pomarańcza (1 sztuka)
- 120 g banan (1 sztuka)
- 170 g jabłko (1 sztuka)
- 150 ml woda (3/4 szklanki)
310 kcal, białko – 6 proc., węglowodany – 90 proc.,tłuszcze – 5 proc.
Przygotowanie: Owoce wrzucamy do blendera, jabłka obieramy, pomarańcze wyciskamy, dodajemy trochę wody i gotowe.
Obiad: Pierś z indyka w ziołach + pieczone ziemniaczki + mizeria
- 120 g mięso z piersi indyka, bez skóry (1 mały filet)
- 12 g oliwa z oliwek (2 łyżki)
- 180 g ziemniaki (2 sztuki)
- 50 g ogórek (1/2 sztuki)
- 50 g jogurt naturalny, 2 proc. tłuszczu (5 łyżek)
381 kcal, białko – 30 proc., węglowodany – 37 proc.,tłuszcze – 33 proc.
Przygotowanie: Pierś z indyka myjemy, osuszamy. Smarujemy oliwą i doprawiamy czosnkiem, pieprzem oraz swoimi ulubionymi przyprawami (np. tymianek, oregano, bazylia, rozmaryn). Ziemniaki myjemy, nie obieramy, kroimy w kostkę, smarujemy oliwą i posypujemy ulubionymi przyprawami (np. czerwona słodka papryka, pieprz, curry, bazylia, oregano). Tak przygotowane ziemniaki wkładamy do piekarnika rozgrzanego na 180 stopni i pieczemy przez około 30-35 minut. Przygotowaną pierś z kurczaka zawijamy w folię aluminiową i wkładamy również do piekarnika na około 20 minut. Ogórek obieramy, kroimy w plasterki, łączymy z jogurtem naturalnym i doprawiamy ulubionymi przyprawami.
Podwieczorek: Krem pietruszkowy
- 90 g pietruszka, korzeń (1 sztuka)
- 90 g ziemniaki (1 sztuka)
- 10 g oliwa z oliwek (1 łyżka)
- 40 g chleb graham (1 kromka)
- 10 g słonecznik, nasiona (1 łyżka)
326 kcal, białko – 12 proc., węglowodany – 47 proc.,tłuszcze – 42 proc.
Przygotowanie: Warzywa obieramy, zalewamy je wodą tak, by woda przykryła warzywa, następnie dodajemy 2 liście laurowe, ziele angielskie, szczyptę soli i pieprzu. Całość gotujemy aż warzywa będą miękkie (około 20-30 minut). Następnie blendujemy wszystko na gładką masę. Jeśli jest za gęsta dolewamy przegotowaną wodę, aby uzyskać odpowiednią dla nas konsystencję. Przyprawiamy ulubionymi przyprawami, ja dodałam gałkę muszkatołową, kurkumę, imbir i curry. Na suchej patelni prażymy nasiona słonecznika lub pestki dyni. Gotowy krem przekładamy do miseczki, posypujemy go uprażonymi pestkami i polewamy odrobiną oliwy.
Kolacja: Kanapka z twarogiem, szynką i kiełkami
- 80 g chleb graham (2 kromki)
- 40 g ser twarogowy półtłusty (2 plastry)
- 5 g masło śmietankowe (1 łyżeczka)
- 40 g szynka delikatesowa z kurczaka (2 plastry)
- 25 g kiełki (garść)
312 kcal, białko – 28 proc., węglowodany – 46 proc.,tłuszcze – 26 proc.
Przygotowanie: Chleb smarujemy masłem, nakładamy szynkę bądź ser. Dodajemy kiełki.
Aleksandra Kołodziejczak – dietetyk, edukator programu Zdrowo Jemy Zdrowo Rośniemy, założycielka bloga www.zaslodko-zaslono.pl.
Poprzez zdobytą wiedzę z zakresu dietetyki oraz pasji do gotowania pomaga osobom w różnych dolegliwościach zdrowotnych, z nadmierną masą ciała oraz rodzicom małych niejadków. Współpracuje również z fundacją „Świadoma Mama”, gdzie podczas warsztatów udziela porad oraz wygłasza krótkie prelekcje na temat zdrowego odżywiania.