Dieta bezglutenowa, produkty gluten free, żywność z przekreślonym kłosem. Czy faktycznie gluten źle wpływa na płodność. Czy wykluczenie go z diety pomaga podczas starań o dziecko? Na te pytania odpowiada dietetyk Iwona Kucharska.
Dieta podczas starań o dziecko: czy warto wykluczyć gluten?
Należy podkreślić, że dieta bezglutenowa stosowana jest bezwzględnie przez osoby chorujące na celiakię bądź nietolerancję glutenu. Te osoby muszą spożywać produkty bezglutenowe, gdyż właśnie one zapewniają im dobre samopoczucie i zdrowie. Znaczna część osób nie ma jednak świadomości, że choruje na celiakię bądź ma nietolerancję na gluten – objawy tych schorzeń są łudząco podobne do innych zaburzeń jelitowych, dlatego łatwo o błędną diagnozę. Coraz częściej jednak pojawiają się badania naukowe potwierdzające związek różnych schorzeń ze spożyciem glutenu.
Czym właściwie jest gluten?
To mocne i elastyczne białko występujące w pszenicy, życie, jęczmieniu i owsie. To właśnie dzięki właściwościom glutenu wypieki mają charakterystyczną strukturę, a świeże pieczywo jest tak wspaniale chrupiące.
Należy podkreślić, że u osób mających celiakię i nietolerancję glutenu spożywanie go powoduje zanik kosmków jelitowych. W konsekwencji doprowadza do zaburzeń wchłaniania składników odżywczych. Dlatego też u tych osób może występować anemia i niedożywienie.
Warto podkreślić, że gluten spożywany przez osoby, który nie powinny go jeść, wpływa także negatywnie na pracę mózgu. Ponadto może powodować m.in. problemy z utrzymaniem równowagi, być przyczyną epilepsji oraz migren.
Niestety, ma również negatywny wpływ na starania o dziecko. Spożywanie glutenu przez osoby, dla których jest niewskazany, może przyczyniać się do zbyt wczesnej menopauzy, częstych poronień, a także zbyt wczesnych porodów.
Badania potwierdzają, że u kobiet borykających się z niepłodnością, celiakia występuje 3 razy częściej niż u kobiet zdrowych. Ponadto, celiakia występuje 6 razy częściej u kobiet z nieznaną przyczyną niepłodności.
Dlatego też, jeśli już długo, bezskutecznie staracie o o dziecko, warto wykonać również badania w kierunku celiakii. Dodatkowo, mężczyźni chorujący na celiakię są w grupie zwiększonego ryzyka dysfunkcji seksualnych i niskiej jakości nasienia. Oczywistym więc wydaje się fakt stosowania diety bezglutenowej.
Starania o dziecko a dieta bezglutenowa
Osoby, które powinny przejść na dietę bezglutenową na początku mogą być przerażone. W ich głowach dudni pytanie: „Co ja teraz będę jeść?!” Jednak należy pamiętać, że wprowadzenie tych zmian, będzie miało ogromne skutki, które pozytywnie wpłyną na zdrowie i samopoczucie.
Co konkretnie jeść na diecie bezglutenowej?
Dieta bezglutenowa to wdrożenie jadłospisu, który nie będzie zawierał mąki pszennej, żytniej i owsianej, wszystkich produktów mącznych, takich jak: ciasta, pieczywo, naleśniki, pierogi i różne, inne produkty zawierające w swoim składzie mąki glutenowe, a także kaszę jęczmienną, kuskus, mannę i pęczak.
Osoby będące na diecie bezglutenowej muszą czytać etykiety, gdyż wiele produktów może zawierać np. śladowe ilości glutenu. Aby mieć pewność, warto kupować tylko produkty oznaczone jako bezglutenowe znakiem przekreślonego kłosa.
Jest cały szereg mąk naturalnie bezglutenowych, wśród nich mąka ryżowa, kukurydziana, amarantusowa, kokosowa, kasztanowa, z ciecierzycy, które z powodzeniem możemy używać w kuchni.
Kasze naturalnie bezglutenowe to kasza jaglana i gryczana. Wszystkie warzywa, owoce i mięsa są bezglutenowe. Warto jednak podkreślić, że wędliny i słodycze bardzo często mają w swoim składzie dodatek glutenu. Dlatego też, osoby, dla których wskazana jest dieta bezglutenowa powinny zrezygnować z żywności przetworzonej, a mięsa i wędliny kupować od sprawdzonych dostawców.