Dieta bezglutenowa od kilku lat cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród osób, którzy mają zdiagnozowaną celiakię. Coraz częściej z glutenu rezygnują także osoby zdrowe w myśl zasady, aby pozbyć się z diety produktów bezwartościowych i szkodzących.
Co to jest gluten?
Gluten to frakcja białek występujących w określonych zbożach: pszenicy i jej odmianach, w tym w orkiszu, w życie, w jęczmieniu oraz w owsie.
Gluten spulchnia wypieki i nadaje im sprężystości i elastyczności, dlatego tak chętnie wypieki i chleby przygotowuje się z mąk glutenowych.
Dieta bezglutenowa – dlaczego coraz więcej osób wyklucza gluten?
Białka glutenowe powodują i nasilają reakcje zapalne w organizmie. Według Marty Szloser i Wandy Gąsiorowskiej, autorek książki „Kuchnia polska bez pszenicy” zboża glutenowe zawierają tzw. opidy pokarmowe, czyli substancje uzależniające mózg człowieka. To one powodują zwiększone łaknienie na bułki, pizzę, ciasto i ciasteczka. Jeśli połączyć gluten z uzależniającym cukrem to otrzymujemy produkty „po który sama ręka sięga”. Dlatego tak wiele osób ma problem, aby zjeść 3 ciastka i schować opakowanie.
Nietolerancja glutenu nazwana jest epidemią XXI w.
Problem z glutenem polega nad wytwarzaniu genetycznie zmodyfikowanej pszenicy, która zawiera znacznie więcej glutenu niż samopsza i płaskurka, czyli tradycyjne, dawne odmiany pszenicy. Dlatego właśnie argument wielu ludzi „kiedyś się jadło pszenicę i nikt nie narzekał” jest nietrafiony. Współczesna żywność a jedzenie sprzed 50 lat to zupełnie inne produkty. Ponadto obecnie je się nawet o 300% więcej glutenu niż 40-50 lat temu. Niestety nie idzie to w parze ze zdolnościami organizmu do trawienia glutenu.
Objawy nadwrażliwości na gluten to: ból głowy, ból brzucha, wzdęcia, biegunka, zaparcia, anemia, uczucie zmęczenia.
Gluten jest jednym z najpopularniejszych alergenów pokarmowych.
Dieta bezglutenowa a niepłodność
Według badań kobiety zmagające się z niepłodnością, chorują na celiakię 3 razy częściej niż kobiety zdrowe. Ponadto, celiakia występuje 6 razy częściej u kobiet z nieznaną przyczyną niepłodności.
Ograniczenie glutenu w diecie ma pozytywny wpływ na zdrowie także z uwagi na wykluczenie z diety produktów małowartościowych i mocno przetworzonych, np. ciastek, białego pszennego pieczywa itp.
Lekarze powtarzają, że osoby zdrowe nie powinny zupełnie wykluczać glutenu, gdyż może rozwinąć się u nich nieceliakalna nietolerancja glutenu. Zdrowa dieta opiera się na różnorodności, dlatego wskazane jest, aby zminimalizować gluten w diecie, ale nie wykluczać go całkowicie.
>> Więcej o diecie bezglutenowej i jej wpływie na płodność tutaj: https://plodnosc.pl/dieta-bezglutenowa-sposobem-na-ciaze-czy-jest-idealna-dla-ciebie-przepisy/<<
3 przepisy na proste śniadanie bez glutenu
Gofry z mąki ryżowej
Składniki:
80 g mąki ryżowej
40 g mąki gryczanej
40 g skrobi kukurydzianej
20 g mąki ziemniaczanej
30 g ksylitolu
200 ml mleka
2 jajka
2 łyżki oleju ryżowego
½ łyżeczki sody oczyszczonej
Wykonanie:
Jajka zmiksować z ksylitolem. Dodać mleko, olej, wymieszać. Na końcu dodać mąki i skrobię oraz sodę. Zmiksować. Wlewać ciasto na rozgrzaną gofrownicę. Gofry będą chrupiące od zewnątrz i miękkie w środku
Tofucznica z pomidorami i szczypiorkiem (bez jajek)
Składniki:
200 g tofu
1 duży pomidor bez skórki
½ cebuli
Pęczek szczypiorku
1 łyżeczka oregano
Po ½ łyżeczki curry, kozieradki i słodkiej papryki,
Szczypta kurkumy
Pieprz, sól, oliwa z oliwek, sok z cytryny
Wykonanie:
Cebulę pokroić w drobną kostkę i zeszklić na oliwę na patelni. Dodać pokrojonego pomidora i chwilę podsmażać. Dodać pokruszone palcami tofu, posypać przyprawami, wymieszać. Skropić sokiem z cytryny a na końcu dodać posiekany szczypiorek.
Pasta z bobu i pestek dynii
Składniki:
300 g bobu
50 g pestek dyni
Pęczek natki pietruszki
1 mały ząbek czosnku
3 łyżki oliwy
Po ½ łyżeczki mielonej kozieradki i cząbru
Pieprz, sól, sok z cytryny
Wykonanie:
Bób ugotować do miękkości, obrać ze skórki. Obrać czosnek. Wszystkie składniki zblendować i doprawić. Dodawać oliwy bądź wody do uzyskania pożądanej płynności.