Sezon grillowy w pełni, a wy postawiliście się zdrowo odżywiać i odmawiacie wyjścia ze znajomymi na grilla? Zupełnie niepotrzebnie. Grill także może być dobrym sposobem na przygotowanie obiadu czy kolacji odpowiedniej także dla osób starających się o dziecko!
Wystarczy podejść z głową do grillowania i wybrać to, co nie ocieka tłuszczem, jest równie smaczne i zdrowe, a w dodatku nie zepsuje pięknej figury i postanowienia o zdrowym odżywianiu. Wiadomo, że kiełbaski, karkówka, boczek, kaszanka, sosy do sałatek na bazie majonezu oraz duże ilości ketchupu i alkohol nie są sprzymierzeńcami zdrowej, lekkiej kuchni, a przeważnie to one widnieją na stole na imprezach grillowych. Nie ma się jednak co załamywać, należy spojrzeć na grilla z drugiej, tej lepszej strony. Dania z grilla mogą być bardzo zdrowe, ważne, aby wybrać odpowiednie produkty i właściwie je przyrządzić. Przypalonej karkówce mówimy zdecydowane NIE!
Zdrowe potrawy z grilla – co można przyrządzić?
Jeśli chodzi o wybór mięsa, dobrze jest postawić na drób: kurczak czy indyk smakują doskonale z grilla, a do tego mają mało tłuszczu oraz nie są kaloryczne. Wystarczy kilka godzin wcześniej odpowiednio je zamarynować, a następnie ugrillować i podać z sałatką oraz warzywami z grilla. Całość smakowo będzie się doskonale komponować.
Można również wrzucić na grilla ryby i owoce morza. Najlepiej na grilla nada się łosoś, jesiotr czy pstrąg. Z ryb morskich możemy ugrillować dorsza, doradę czy halibuta. Jednak, ryby kupione na grilla muszą być świeże, mrożone ryby się nie nadają. Podobnie jak drób, wcześniej ryby trzeba zamarynować. Najlepiej obsypać ziołami i drobno posiekanym czosnkiem oraz skropić sokiem z cytryny. Po 20-30 minutach, gdy smak się „przegryzie” można grillować ryby na tackach aluminiowych lub zawinięte w folię aluminiową.
Grillowane warzywa i owoce również zachwycają smakiem i zapachem, wbrew pozorom istnieje wiele pysznych przepisów na grillowane warzywa czy owoce na grillu. Z warzyw możemy grillować: cukinię, paprykę, bakłażana, pieczarki, szparagi, cebulę. Można przygotować, np. szaszłyki z pieczarkami, a do nich podać pyszny sos jogurtowo-czosnkowy z koperkiem. Ponadto, pokrojona w krążki cukinia czy bakłażan, odpowiednio zamarynowana, również świetnie sprawdzi się na grilla.
Nie zapominajmy jednak o świeżych warzywach i przygotujmy z nich dodatkowo pyszne lekkie sałatki, które będą świetnie komponować się z ugrillowaną rybą czy mięsem.
Jeśli wybieramy napoje, to najlepiej do potraw na grillu sprawdzają się lemoniady, wkrojone plasterki cytryny i limonki, pokrojone truskawki oraz listki świeżej mięty w połączeniu z kostkami lodu – w pełni zaspokoją pragnienie w upalne dni. Napoje alkoholowe są bardzo kaloryczne, butelka piwa to ok. 200-230 kcal, puszka Coca-coli czy Pepsi to również nietrafiony wybór – znajduje się w niej ok. 6 kostek cukru. Niezdrowy napój do zdrowego dania może skutecznie zepsuć nasze postanowienie o właściwym odżywianiu się, więc zwracajmy szczególną uwagę nie tylko na to, co jemy, ale także, co pijemy.
Na czym grillujemy i co przenika do grillowanego pożywienia?
Otóż, jeśli zdecydujemy się na klasyczne grillowanie kiełbasek, kaszanki, karkówki i innych tłustych mięs, wówczas tłuszcz, który wycieka podczas grillowania na rozżarzony węgiel ulega procesowi spalenia i zamienienia się w szkodliwe lotne związki, które osiadają na jedzeniu. Są one rakotwórcze – kancerogenne. Mogą przyczyniać się do powstawania nowotworów. Aby uniknąć wytapiania się tłuszczu dobrze jest grillować na aluminiowych tackach, które chronią naszą żywność przed szkodliwymi substancjami.
Ostatnio, coraz modniejsze stają się grillowanie na grillach gazowych i elektrycznych. Są one droższe niż klasyczny grill, ale dania przygotowane w ten sposób są zdrowsze niż przygotowywane w sposób tradycyjny. W dodatku, podczas grillowania nie wydzielają się lotne substancje, które jak już wspomniałam, mogą być kancerogenne.